Sloveenia-Horvaatia sügisreis

Reis kõigile: mesinikele, meetarbijatele või lihtsalt mesinike sõpradele, loodus- ja kultuurihuvilistele. Reisi ajal kogeme paljut: hulganisti jagatavaid teadmisi bussis, võrratut loodust nii Sloveenias kui Horvaatias, põnevaid külastuskohti, kohtumisi mesinikega. Meie reis toimub rahulikus tempos, mille jooksul väldime liigset kiirustamist ja pigem naudime oma kulgemist ning uue info omandamist. Võtame igapäeva rutakast tempost „aja maha“ ja elame reisil olles positiivsetele hetkeemotsioonidele.

 
Toimumisaeg: 24.september – 03. oktoober (10 päeva)
Grupi maksimumsuurus: 35 inimest (bussi suurus 46 kohta, koostööpartner „Hansaliinid“).
 
Miks külastada Sloveeniat? Aga seepärast, et Sloveenia loodus on imeline: mäed, kuristikud, mägijõed. Neile lisanduvad iidsed lossid kõrguvatel kaljudel. Meie reisi kõrghetked Sloveenias on kindlasti Bledi järve ümbruses ja Postojna koobastes.
 
Miks külastada Horvaatiat? Aga seepärast, et Horvaatial on külastajatele palju pakkuda: Euroopa puhtaim taevasinine merevesi, idüllilised rahvuspargid ja Vahemere kultuuride mälestised. Lisaks sellele on horvaadid väga sõbralik ja külalislahke rahvas. Meie reisi kõrghetked Horvaatias on kindlasti Istra poolsaarel asuvad vaatamisväärsused, Krk saar, Plitvicka looduspark.
 
Reisi kulgemise üksikasjalikum kava

 
1.päev – laupäev, 24. september
Väljasõit Tallinna Bussijaama juurest kell 6.00. Jüri alevikust 6.20. Viljandi Bussijaamast 9.30. Pärnu Kaubamajaka juurest 10.45.
Esimesel päeval läbime Baltimaad ja osa Poolast. Ööbima jääme mugavasse hotelli. Teekond läheb kiiresti, sest bussis räägime läbitavatest kohtadest ja mesindusest. Osa aega kulub ka koolitamiseks, kus staažikamad mesinikud jagavad oma kogemusi, kuid neid on huvitav kuulata ka meetarbijail. Vahelduseks vaatame filme ja kuulame muusikat. Iga 3 – 3,5 tunni tagant teeme peatusi, s.h. pikemad söögipeatused 3 korda. Ja nii me märkamatult oma ööbimiskohta jõuame. Esimene päev ongi kõige pikem sõidupäev, järgmistel päevadel nii kaua enam bussis ei ole.
 

2. päev – pühapäev, 25. september
Läbime veel ühe osa Poolast, natukene Tšehhimaad ja ööbima jõuame Wiener-Neustadti Austrias.
Jätkuvalt on bussis infot nii läbitavate kohtade kui mesinduse kohta. Lisaks söögipeatustele ja seljasirutuspeatustele on võimalus külastada ka „Travelfree“ kauplust Tšehhi -Austria piiril.
Hotelli jõuame tunduvalt varem kui eelmisel õhtul.
 
3. päev – esmaspäev, 26. september

Veel natukene sõitmist ja olemegi jõudnud esimesse sihtpunkti riiki ehk Sloveeniasse. Teeme peatuse Maribori linnas, mis on tuntud oma kireva kultuurielu ja rohkete festivalide poolest. Jätame aega jalutuskäiguks vanalinnas, põikame sisse veinimuuseumi, mille seina ääres kasvab maailma vanim, väidetavalt 450-aastane viinapuu.
Õhtupoolikul jõuame Bledi järvepiirkonda.
Kaugelt jääb juba silma Bledi loss-kindlus, mis asub tohutult kõrge kalju otsas, mis tagab imeilusad vaated ümbruskonnale. Soovijatega saame nautida sealset keskaja-stiilis veinide degusteerimist. (lisandub osalustasule).
Kel veel jalutamiseks jaksu, see saab Bledi järve kaldal jalutada ja sumedat õhtut fotoaparaadi mälukaardile püüda. Samas imetleda ka Sloveenia ainukest loodusliku saart, kust paistab palverännukirik. Ööbime väikeses armsas Bledi linnakeses.
 

4. päev – teisipäev, 27. september
Peale hommikusööki saavad soovijad võtta ette romantilise paadisõidu smaragdrohelise Bledi järve keskel asuvale „soovide saarele“, mida eelmisel õhtul nägime. Seal viib 99 trepiastet kauni barokkstiilis Neitsi Maarja Taevaminemise kiriku juurde, mille kella helistades täituvad kõik soovid. (Laevasõit lisandub hinnale).
Kindlasti jääb aega minna natukene pikemale jalutuskäigule Vintgare kurusse.
See eeldab siis rännakut kahe mäe vahel orus, karge mägijõe kaldal. See kuru on üks popimaid looduslikke vaatamisväärsusi Sloveenias. Kõrgete kaljude, kiirustava mägijõe ning lihtsa ja kerge matkaraja kombinatsioon kutsub inimesi seda külastama. Kokku on raja pikkus 3,2 km ja vaatamist jagub seal kuhjaga – kärestikud, kaljud, koopad. Kõige järsemas kohas on kaljude kõrgus ca 100 m ning kohati vastaskallas nii lähedal, et lausa tunned mägijõe jahedat hõngu sealt vastu peegeldamas. Kuru lõpus on aga looduskaunis Šumi kosk, väidetavalt kõrgeim jõekosk Sloveenias. (Kurusse sisenemine lisatasu eest)

Õhtul sõidame Sloveenia pealinna Lubljanasse. Põgus tutvumine vanalinnaga, tema vana raekoja, kaunite purskkaevudega väljakutega, Lohesilla ja teiste omapäraste sildadega üle Ljubjanica jõe. Ööbimine Lubljanas. nr. 8 Lubljana
 
5.päev – kolmapäev, 28. september
Lubljanast viib tee meid Postojna koobaste juurde.

Need on Euroopa suurimad karstikoopad, mille maa-aluse marsruudi pikkus on 5,2 km, sellest läbime 3,5 km väikese rongiga ja 1,7 km jalgsi.m Koobastik on tõeline looduse imeteos oma maa-aluse jõe ja hiigelstalaktiididega.
Lähedal asub legendide rikas Predjamski koobaskindlus, mis seisab järsul kaljuserval kogu oma vankumatus uhkuses juba aastast 1202.
Peale lõunat jõuame Horvaatiasse ja teeme väikese tiiru tutvumaks Istra poolsaarega. Istra on Aadria mere kõige tähtsam ja suurem poolsaar ja Istrat loetakse kõige päikesepaistelisemaks kohaks Euroopas. Jõuame Pula linna, mille vanalinn on müstiline – näpuotsaga rooma aega, lusikaga Itaalia keskaega ning kulbiga Austria-Ungari Keisririigi hõngu. Pula linn lihtsalt võlub meid just Rooma Impeeriumi perioodidest säilinud ehitistega – templite ja kuulsa amfiteatriga. Pula amfiteater on üks kuuest suurimast tänapäeval eksisteerivast Rooma amfiteatrist. Omal ajal suutis amfiteater mahutada 23 000 pealtvaatajat ja sissepääse oli 20. Hetkel on istekohti 5000-le pealtvaatajale.

Näeme Augustuse templit, triumfikaart, linna raekoda. Piisavalt vaba aega omapäi uudistamiseks.
Enne ööbimiskohta jääb meile teele ka hiliskeskaja vabalinn Barban. Aastatel 1420-1707 oli linn osa Veneetsia territooriumist ning paljud hooned on omandanud veneetsialiku väljanäegmise.
Ööbimiskoht 2-ks ööks on meil mugav hotell Lovranis, mida ühendab kuulsa ja elitaarse merekuurordi Opatijaga vaid 12 km pikkune ja 19.sajandil rajatud Lungamore promenaad. Juba rohkem kui sajand tagasi peeti seda piirkonda tänu suurepärasele mikrokliimale tolleaegse Euroopa parimaks kuurordiks. Siin armastasid aega veeta ka Euroopa kroonitud pead, eelkõige Austria-Ungari keisrid.

Majutus mugavas hotellis koos õhtusöögiga.
 
6. päev – neljapäev, 29. september
Soovijatega väljasõit Aadria mere suurimale saarele – Krki saarele. Saarel on omapärane loodus – idarannikul valged kaljud, läänerannikul lopsakas taimkate. Kõrged kaljud piiravad kauneid kuurortlinnu, kus asuvad nii lummavad paradiisirannad. Meie teeme põgusa peatuse 2000-aastases Krki kindluslinnas, mille müür ja osa väravatest on praegugi nähtaval. Pikem peatus Baška linnas, mis asub kahe mäe vahel ja kus on ühest kuristikust teiseni kulgev rand. Jõuame ka helesinise laguuni ääres kaljul asuvasse maailma kõige kitsama tänavaga linna Vrbnik. Soovijatega külastame veinikeldrit, mis pakub Horvaatia ühe parima piirkonna veini. Jurandvori külakeses saame ettekujutuse aga Horvaatia matmiskommetest, kui teeme peatuse St.Lucija kiriku kõrval kalmistul. Just siit leiti kiviplaadile graveeritud horvaadi kirjakeele vanim näidis.
Teel saarele aga läbime ka kunagise vabalinna – Rijeka. Tänapäeval on linn tuntud ka sellega, et siin peetakse Horvaatia suurimat karnevali.

Majutus juba tuttavas hotellis koos õhtusöögiga.
 
7. päev – reede, 30. September
Me ei saa Horvaatiast lahkuda enne, kui me pole külastanud kõige tuntumat kohta – Plitvice järvestikku.
Selle koha pärliteks on 16 eri tasapinnal paiknevat järve, mis on ühendatud koskede ja veekaskaadidega, luues unustamatu muinasjutulise õhkkonna. Meie jalutuskäigu marsruut on väga vaheldusrikas. Rongi meenutava sõidukiga sõidame mööda serpentiine kuristike kohal tiirutades aina kõrgemale mägedesse. Jalutame laudteel, kus avanevad imeilusad vaated arvukatele koskedele ja jugadele, mis ühendavad eri tasandil asuvaid lompe ja järvekesi. Tõmbenumbriks on 72 m kõrgune juga. Võimalus uurida ka koopaid, üks suurematest on ligi 165 m pikk ja 46 m kõrge. Üle suurima järve aga sõidame väikese elektrimootoriga praamiga. (Rahvusparki sisenemine lisatasu eest).
Veedame selles loodusime piirkonnas vähemalt pool päeva ja siis asume teele suunaga juba kodu poole. Ööbima jääme siiski veel Horvaatia piiri lähistele.
 

8. päev –laupäev, 01. oktoober
Läbime Austria ja Tšehhimaa. Päeva jooksul mitmeid kubanduslikke peatusi ja ööbima jääme veel Tsehhimaale, Ostrava linna, ****– hotelli.
 
9. päev – pühapäev, 02. oktoober
Kätte on jõudnud jälle natukene pikem sõidupäev, kuid siiski lühem esimesest teeloleku päevast. Märksõna – Poolamaa läbimine. Teel mitmeid peatusi nii kehakinnituseks kui ka Poola kaubanduskeskuses ostlemiseks. Õhtuks jõuame Lomza linna, kus ootab meid hotell koos õhtusöögiga.
 
10. päev – esmaspäev , 03. oktoober
Viimane päev ja õhtuks koju. Alates Eesti piirist sõidab buss Ikla – Pärnu – Tallinn – Jüri alevik – Viljandi.
 
Üldinfo reisi kohta:

➢ Reis on kavandatud osaliselt õppereisina mesinikele. Eelkõige tähendab see mesindusalase info jagamist bussis ja omavahelist arutelu. Enamus teemad on valitud selliselt, et need pakuvad kuulamise huvi ka teistele.
➢ Mesinikega kohtumised Sloveenias ja Horvaatias (täpsustamisel)
➢ Soovijatel võimalus külastada mesindusmuuseumi Bledi piirkonnas
➢ Septembris on Sloveenias ja Horvaatias keskmine temperatuur kuni 20°C.
➢ Koobastes jahe, soojemad joped ja mugavad jalatsid kindlasti kaasa
➢ Jalutuskäigud koobastesse, koskede juurde või Plitvicka rahvusparki ei ole programmi kohustuslik osa. Võib võtta vaba aja ümbrusega iseseisvalt tutvumiseks või ajaviitmiseks
➢ Reisi 1.päev on kõige pikem sõidupäev. Hotelli jõuame väga hilja ja sooja sööki pole võimalik saada. Päeval aga 2-3 söögipeatust, lisaks lühemad peatused, kus on võimalik bussist saada kuuma vett.
➢ Korraldajad jätavad endale õiguse muuta reisi ajalist kava, kui selleks on tekkinud vajadus kohapealsetest kokkulepete muudatustest, ilmastikutingimustest või muudest olulistest asjaoludest
➢ Reisi korraldajaks Eesti Mesinike Liit koostöös reisikorraldaja MTÜ Alustame Algusest (registreering TRE007)
 
➢ Sõit mugavas 46-kohalises reisibussis, grupi suurus 35 inimest (koostööpartnerid „Hansaliinid“)
➢ Kiirteemaksud, parklatasud
➢ Majutus hotellides (koht 2-kohalises toas)
➢ 9 hommikusööki
➢ 3 õhtusööki
➢ Horvaatia turismimaks
 
Lisanduvad kulutused:
➢ Tervise- ja reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest) – tellida ise kindlustsufirmast, vajadusel aitame
➢ Kulutused söögile (v.a.reisiprogrammis loetelu)
➢ Kohakülastused soovi korral (2015.a. andmetel, hinnad võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast), näiteks:
✓ Plitvicka järvede rahvuspark 110 HRK
✓ Jalutuskäik Krk`i kindluse müüril 10 HRK
✓ Pula amfiteater 40 HRK
✓ Veinikeldri külastus Krk`i saarel 6-10 €
✓ Postojna koopad 19.90 €
✓ Predjamski koobaskindlus 8.10 €
✓ Bledi kindlus 9 €
✓ Paadisõit „soovide saarele“ Bledi järvel 12 €
✓ Bledi kindluses veinikeldri külastus hind täpsustamisel
 
Sloveenias on kehtiv rahaühik euro. Horvaatia rahaühik on kuna (HRK). Raha saab vahetada Tavidi valuutavahetuses. Kurss euro suhtes on u. 1€ = 7,6 HRK. Rahavahetus võimalik ka kohal olles.
Piiriületusteks piisab kehtivast ID-kaardist või passist, mis peab kehtima peale reisi vähemalt 3 kuud.
Soovitame kindlasti sõlmida reisitõrkekindlustuse koos tervisekindlustusega. EL ravikindlustuskaart ei kata vajaduse korral kõiki kulusid ja reisitõrkekindlustus garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
 
Tagasi ülesse

Comments are closed.