Soovitus varroalesta hilissügiseseks tõrjeks.

Varroalesta hilissügisene tõrje peaks toimuma siis, kui viimane haue on koorunud.
 
Tihti on sügisel ilmad pikalt soojad ning mesilasemad munevad kauem. Eriti nende mesinike mesilasperedes, kes hakkasid peresid hilja koondama ja söötma. Ka mesilasrasside erinevus mõjutab emade munemise kestvust.
 
Tänavu, seoses varajase korje lõppemisega, tekkis paljudes mesilasperedes haudmepaus tänu sööda puudusele. Söötma hakates hakkasid emad uuesti munema ja see kestis hilissügiseni. Ka lestadest tugevalt saastunud pered ei lõpeta haudmetegevust, püüdes võimalikult suure haudme saavutamisega peres talvemesilaste arvu suurendada.
 
Olen aru saanud, et varroalesta tõrje on mõnelegi mesinikule suur probleem. Kuna paljud mesinikud teevad seda stiihiliselt, siis ei ole see tõrje ka nii efektiivne, kui peaks olema.
 
Seepärast soovitan praegu teha varroalesta tõrjet oblikhappelahuse tilgutamise meetodil kõigil neil, kes kahtlevad seni tehtud tõrje efektiivsuses. Eriti veel neil soovitan teha tõrjet, kes kasutasid mingeid ravimiribasid ja vaid ühekordselt.
 
Varroalestad, kes jäävad mesilaste kukile või kõhuloogete vahele talvituma, imevad mesilaste kehamahlu kogu talve, nõrgestades peret nii, et see polegi võimeline kevadesse jõudma. Varroalest puurib toitumiseks iga 5 tunni tagant augu mesilase kitiinkesta ja sealt kaudu pääsevad mesilase kehasse ka erinevad viirushaigused.
 
Oblikhappe tilgutamist tehakse lahusega, milles on 75 grammi oblikhappepulbrit + 1kg suhkrut ja 1 liiter keedetud vett. Esiteks segatakse kuuma vee hulka suhkur ja siis hape. Lahust ei tohi keeta ega kuumutada. Kuumas inventeerib hape suhkrut , moodustades HMF-i , mis on mesilastele ohtlik. Lahus ei säili soojas mitmeid päevi, hea on see kohe ära kasutada. Lahust tilgutatakse 4ml ühe mesilasi täis kärjetänava kohta ehk 20-40 ml pere kohta. Eriti tugevale kahe korpuselisele perele võib doseerida max 50ml lahust. Kindlasti peaks mesinik oblikhappe lahuse tilgutamisel kasutama maski ja kummikindaid.
 
Soome on meist palju põhjapoolsem maa ja sealgi tehakse praegu viimast lestatõrjet. Soome spetsialistid kirjutavad, et seda tõrjet on hea teha siis, kui väljas on nullilähedane temperatuur. Soome mesinikel on juba aastate pikkused kogemused hilissügisese oblikhappelahuse tilgutamisega ja seda varroalestade tõrje meetodit peetakse tõhusaks.
 
Maire Valtin – EML nõustaja MP raames, 25.11.2016

Comments are closed.